ÜRETİM

POLYESTER DÜĞME İMALATI
Polyester ; Maleik,Fitalik,Adipik,Propil Gilikol ve Sitren gibi kimyasalların reaktör de 200 derece ısıda pişirilmesiyle elde edilir.Tedarikçimiz tarafından 230 kg'lık variller halinde fabrikamıza getirilir.
.
Şeffaf su şeklinde olan polyester,istenilen düğme renklerinde boya pigmentleriyle renklendirilir.Renklendirilmiş polyester, içine donmasını sağlamak için, Kobalt ve Mek kimyasalları ilave edilerek, silindirlere veya çubuk borulara dökülür.

Dökülen sıvı haldeki polyester silindirde merkez kaç kuvveti ile eşit olarak dağılır.ortalama 30 dakika sonra, donarak plaka halinde silindirden çıkartılır.

Çıkan plakalar tam sertleşmeden istenilen boy ve ölçülerde trança denilen makine ile yuvarlak olarak kesilir.Çıkan yuvarlak hap şeklindeki parçalara rondela denir. Rondelalar tam sertleşmesi için 2 gün süreyle bekletilir. 2 gün
sonra rondelalar model verilmek üzere otomatik torna makinelerine koyulur. Bu makinelerde düğmenin modeli,deliği,arka bombesi yapılarak parlatma makinesine götürülür.

Torna işlemi sırasında düğmelerin üzerinde dairesel çizgiler oluşur. Bu çizgilerin yok edilmesi ve pürsüz bir yüzey almak için parlatma dolabı kullanılır.Parlatma dolabında ortalama 1 gün süreyle dönerek, mat ve üzeri çizgi dolu düğmeler parlatılır.parlatılan düğmeler kurutularak kalite kontrol ve paketlemeye götürülür.
Kalite kontrol sırasında, çıkan bozuk mamuller ayrılır.Gerekli kalite kontroller yapıldıktan sonra paketlenip müşterilerimize sevk edilir.

Fabrikamızdan çıkan bütün mamuller gerekli olan ekoteks, AZO ve ftalat testlerinden hiç bir sorun çıkmadan geçmektedir.
 
   
 
 
PLASTİK VE ZAMAK DÜĞME İMALATI
Sipariş edilmiş plastik ve zamak düğmeler ilk önce bilgisayarda 3 boyutlu ortamda istenilen model,boyut ve kalınlıkta çizilir. Çizim yapılan dosya CNC işleme makinesine kopyalanır.
CNC makinesi dosyada bulunan düğme çizimini çelik plakalara işler.İşlenilen plakalar düğme kalıbı haline dönüştürüldükten sonra enjeksiyon makinesine monte edilir.Enjeksiyondan geçen plastik granüller enjeksiyon makinesindeki rezistansları tarafından eritilerek sıvı ve akışkan hale dönüşür. Bu homojen granül enjeksiyonda uygulanan tazyikli basınç ile düğme kalıbının içine enjekte edilir. gereken soğuma süresinden sonra donarak kalıptan ayrılır. Çıkan mamuller yolluklarından ayrılarak gerekli çapak temizliği yapıldıktan sonra kalite kontrol ve paketleme servisimize ulaştırılıp müşterilerimize sevk edilir.